Lastik tekerlekli raysiz trenler genellikle diğer toplu taşıma metotlari yerine turistlerin taşınması için kullanılır. Bunlar, müzeler ve hayvanat bahçeleri gibi cazibe merkezleri veya diğer turistik yerleri merkezi alanlarla ilişkilendiren mevsimsel hizmetler olabilir. Çoğu zaman, tren yolculuğu, doğal yollar boyunca gezi ve bir ulaşım hizmeti sunan bir turistik cazibe merkezidir. İsviçre’nin Gruyères kasabasında, yayalara ayrılmış sokaklarda izin verilen tek araç Raysiz Turistik bir trendir , Benzer bir tren, öğrencileri tren istasyonu ile Dış Alcalá de Henares Üniversitesi Kampüsü’ndeki fakülteler arasında taşımak için de kullanılmaktadır.

Raysiz Tekerlekli trenler, alışveriş merkezlerinde ebeveynleri alışveriş yaparken çocukları eğlendirmek için de kullanılır. Bu amaçla kullanılan Lastik tekerli trenler genellikle daha küçüktür ve daha az güce sahip Elektrik motorundan guc alir.

Daha büyük ve daha guclu olan raysiz Gezi Trenleri, geleneksel hafif raylı sistem, tramvay ve otobüsler gibi toplu taşıma araclrina alternatifi olarak kullanılan lastik tekerlekli Turistik Trenlerdir

Avrupa genelinde kulanimo cok yaygindir. Sehrin tarihi bolumlerinde, hayvanat bahcelerindr ve turistik alanlarda sikca gorulur . Hatta italya daki fuar alanlarinda onlarca Lastik tekerlekli Gezi treni ziyaretcileri salonlar arasinda ve giris-cikis noktalarina ulastirir.